שירים פוליטיים ישראלים שאתם חייבים להכיר

מחאה שירי מחאה שירי

המחאה של המחזאי הילל מיטלפונקט ואנשי אופרת הרוק "מאמי", עם הסולנים אהוד בנאי ומזי כהן, נולדה מתוך תאטרון שוליים ורק כעבור שנים נכנסה לקלאסיקת הרוק הישראלית. שוחחתי עם האיכרים קלות ועם איכרות כבדות ולמדתי דבר אחד: אנשים הם גם בני אדם.

10
למרות שבשנת 2004 תנועת המחאה המוזיקלית החלה זולגת אל עבר המיינסטרים, היא עדיין נותרה ברובה נחלת השוליים ולכן רק קירבה את השינוי במקצת ולאחר קרב צמוד בבחירות 2004 בוש נבחר לכהונה שנייה.

שירים מהארנק: המחאה הכלכלית של האמנים התחילה מזמן

מחאה שירי מחאה שירי

זה הזמן שהדברים יהיו גדולים. ליצור שירים שמדברים פוליטיקה, מדברים על פוליטיקה, מביעים דעה, מעבירים מסר, מתריסים, תובעים, שואלים, חוקרים, מאשימים, קוראים תגר, ממשים את זכות ההמונים לצעקה מול השליטים. הטקסטים של לב והחומרים שהוא מתעסק בהם לא הביאו אותו מעולם ללב הקונצנזוס.

14
השיר נכתב מנקודת המבט של ותיק מלחמת וייטנאם, ספרינגסטין מוחה על יחס משפיל של החיילים ששרדו מלחמה אלימה שבה הם אולי לא רצו בכלל להילחם. DAMN" קנדריק לאמאר — פעם טיפוס אקסצנטרי ונביא זעם והיום המאמי של אמריקה השחורה — הוא אחד הטיפוסים הקודרים אך פופולריים בארצות הברית.

שירים פוליטיים ישראלים שאתם חייבים להכיר

מחאה שירי מחאה שירי

אם נצליח להבין מהי החוקיות הזו, כיצד היא מאורגנת, מהו הרציונאל אשר עומד מאחוריה ומהם המשתנים המשפיעים עליה אז נוכל לחזות ואף להשפיע על העתיד. מסוק חולף בשמי העיר הבוערת. אבל זה לא שמגיעים אלינו עשרות שירים בנושאים של מחאה חברתית ואנחנו הודפים אותם.

7
לחנוך שני שירים נוספים המתייחסים לנושאים כלכליים: הראשון, "שביתה", שנכתב על ידי מאיר אריאל ופותח את אלבומו "אדם בתוך עצמו" 1977 , מתאר מצוקה גדולה סביב סגירת מפעל. האם הוא יחזור משם חי…? אנחנו ב — ב 1984.

אנחנו לעולם לא ניכנע: מצעד שירי מחאת בלפור

מחאה שירי מחאה שירי

שימו מסכות וצאו מהבית, אין מקום אחר לרקוד בו. טום רובינסון "Glad to be Gay" הבית הראשון ב"Glad to be Gay" מתנגח ישירות במשטרה הבריטית, שפשטה על פאבים של גייז גם אחרי ביטול חוק העברות המיניות ב־1967. שלום חנוך העדיף לא לעסוק ישירות בשאלה כלכלית מכיוון שזה חומר נוראי ליצירה, וזה נכון לגבי הרוב המוחלט - יש אזכורים פה ושם, יש מודעות, אבל הנושא לא עומד בבסיס ההשראה.

11
אם כהן היה פאנקיסט הוא בטח נשמע היה.

שירים מהארנק: המחאה הכלכלית של האמנים התחילה מזמן

מחאה שירי מחאה שירי

אין לנו בעיה עם תכנים כאלה או אחרים, גם בנושאים של מחאה וכלכלה. במקומות כמו מצרים, סוריה או יוון בתקופה של שירת הרמבטיקו, למשל, משוררים ישבו בכלא או הוצאו להורג בגלל טקסטים שכתבו". פוליאנה פרנק שרה על "גיבור צבא ההגנה" המאצ'ואיסטי, ענבל פרלמוטר ערערה על האתוס של ההקרבה והשכול עם " בראש מורכן נמשיך לסבול, או שנצעק בקול גדול: "אי אפשר לקנות גן עדן בדם" "חמדת אבות 2" , ואילו אלה רונן בוחרת להביא בשיר "Army Song" דווקא את קולו של החייל שנשלח לשדה הקרב.

17
התודעה החברתית המפותחת של לב מביאה את מצוקות היום-יום דרך הסיפורים האישיים והקטנים, שבמציאות הישראלית מלווים לעתים בצמרמורת. פתאום יש רצון לחזור לדברים הפשוטים".

10 שירי מחאה ענקיים שיעבירו צמרמורת גם בגדולי האדישים

מחאה שירי מחאה שירי

שירי מחאה עוסקים במגוון רחב מאוד של נושאים, מבעיות אישיות ועד בעיות כלל עולמיות.

15
לא טרובדורים שבאים באמת לזעוק את זעקת המחאה. הרוק סולל את המחאה במחצית השנייה של שנות ה-60 חל מפנה בשירה העברית ויש מי שמסמן אותה כנקודה שבה סדקים ראשונים החלו מתבקעים בשירת ארץ ישראל היפה והחלה להפציע שירת מחאה.

9 שירי המחאה הישראלים הגדולים

מחאה שירי מחאה שירי

מאחר ששאר חברי הלהקה סרבו לבצע שיר מחאה, מחשש מפני תגובה חריפה, מרווין גיי לקח את השיר, הוסיף מנגינה חדשה והקליט אותו הביא. העורכת טל ניצן כתבה באחרית הדבר של האנתולוגיה כך: ״חשיבותה של שירת המחאה אינה יכולה להימדד בשאלות תועלתניות-כמותיות. התחושה של לב היא שהרוח החדשה נושאת בחובה פוטנציאל ממשי להתפרקות התרבות הנוכחית והחלפתה באחרת, סינתטית פחות ואותנטית, קשובה וסובלנית יותר.

באלבומו האחרון, "הכל כאן" מ-2009, למשל, מוקדש שיר בשם "כביש 1" לויקי כנפו. מוזיקה הייתה הסמן בעזרתו ניתן היה לחזות גם את תוצאות הבחירות הפרלמנריות ביוון בינואר 2015, כאשר מפלגת השמאל הרדיקלית SYRIZA הובילה מהלך היסטורי וניצחה את המפלגה המכהנת: הדמוקרטיה החדשה.